Kayseri Kafkas Derneği

Псэм ипэ напэ

DÜNYA ADİGE DİL GÜNÜ KUTLAMALARI DERNEK BİNAMIZA SIĞMIYOR,ÇOCUKLARIMIZ TARAFINDAN SALONLARDA KUTLANIYOR.BU MUTLULUK HEPİMİZİN!

Adige dilinde yazılmış ilk kitabın 14 Mart 1853 yılında Бырсей Умар (Bırsey Wumar) tarafından yayınlanması sebebiyle Adige Dil Günü olarak kutlanan bu özel günü çocuklarımızla birlikte kutladık.

Derneğimiz Eğitim ve Dil Komisyonundan sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Neslihan SALI’nın planlamasını ve sunuculuğunu yaptığı etkinliğimiz 17 Mart Cumartesi günü Talas Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Derneğimizin gözbebeği Psine Çocuk Kulübü, Pınarbaşı ilçesine bağlı Karakuyu köyünden Karakuyu Ortaokulu ve Kayseri Kocasinan Merkez iĺçesinden Kadir Has Ortaokulu öğrencilerinin katılarak renk kattığı programda çocuklarımız Adige dilinde öğrendikleri şarkıları, tekerlemeleri,cümleleri ve özlü sözleri sahnede sergileyerek salonu dolduran seyircilere son derece keyifli ve duygu dolu anlar yaşattılar.Salonda başlayan coşku programın sona ermesinin ardından salon dışında kurulan ve tamamen çocukların dans ettiği ‘ceug’ ile zirveye ulaştı.

Kayseri Kafkas Derneği olarak anadil eğitiminin önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.Bütün hemşehrilerimizi ,varlığımızı devam ettirebilmenin ve kültürel mirasımızı gelecek nesillere bırakabilmenin en önemli unsuru olan anadilimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. Derneğimizde çocuklara dil eğitimi veren Psine Çocuk Kulübü, ortaöğretim okullarında seçmeli anadil dersleri, 2018-2019 Eğitim Ögretim yılında öğrenci alımı planlanan Erciyes Üniversitesi Çerkes Dili ve Kültürü Bölümü bu mücadelenin önemli unsurları ve kazanımları olarak her birimizin koruması, yaşatması ve sahip çıkması gereken değerlerdir.

Bu etkinliğimizde Derneğimize verdikleri destek için Talas Belediye Başkanı Sn.Dr.Mustafa PALANCIOĞLU ve Talas Belediyesi yetkililerine, programda emeği geçen ve okullarında seçmeli anadil derslerini yürüten değerli öğretmenlerimiz Karakuyu Ortaokulundan Sn.İshak GÖK ve Sn.Özhan DEMİR’e , Kadir Has Ortaokulundan Sn.Hacı Adem İLHAN’a , sayın velilerimize , sevgili çocuklarımıza ve Yönetim Kurulu Üyemiz Neslihan SALI’ya çok teşekkür ediyoruz.

Kayseri Kafkas Derneği Tüm Hakları Saklıdır - İzin alınmadan hiçbir veri kullanılamaz. ©2014 Tel: 352 222 64 81 E-Posta:kayserikafder@gmail.com Frontier Theme