KAFFED Genel Başkanı Sayın Yaşar Aslankaya ve beraberindeki heyet 20 Eylül 2016 tarihinde Anavatan’a ziyarette bulunmuşlardır.

Bu seyahatin dönüşünde, Sayın Yaşar Aslankaya’ ya, “Rusya Federasyonu’na girişinin 2020 yılına kadar 4 yıl süreyle yasaklandığı” hususu tebliğ edilmiştir.
Sayın Yaşar Aslankaya’ nın şahsına uygulanan bu “giriş yasağı”, Sayın Yaşar Aslankaya’ nın Başkanı olduğu KAFFED’ in Kurucu üyesi olan Derneğimizce de endişe ve üzüntüyle karşılanmıştır.

Bu işlemin Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında yüksek hassasiyet kazanmış ilişkileri olumsuz yönde etkileme ihtimali de endişe vericidir.
Rusya Federasyonu tarafından alınan ‘Giriş Yasağı kararı’nın, “Sayın Yaşar Aslankaya’nın şahsından kaynaklanan bir nedenle değil, kurum olarak KAFFED ile bağlı Dernekleri’ne karşı bir tavırdan dolayı alındığı ve uygulandığı” tarafımızca değerlendirilmektedir.

KAFFED, bağlı Dernekleri ve Türkiye’ de yaşayan tüm Çerkesler, KAFFED Genel Başkanı’na uygulanan bir işlemle açığa vurulan bu tavrın net şekilde karşısındadır. Bu tür bir işlem nedeniyle, Türkiye’de yaşayan Çerkeslere mal edilmek istenen her türlü olumsuz algıya karşı da bu duruş sürdürülecektir.

*(KAFFED’in web sayfasındaki kamuoyu duyurusu; http://kaffed.org/haberler/federasyondan/item/3053-kaffed%E2%80%99den-kamuoyuna.html )

Kayseri Kafkas Derneği Yönetim Kurulu

Son Duyurular
Abhazya Cumhuriyeti’nin egemenliğini kabul etmeyen ve “Halkların kendi kendini yönetme” hakkını ihlal […]
KAYSERİ KAFKAS DERNEĞİ 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS BAŞVURU SONUÇLARI AÇIKLANDI Derneğimiz […]