KAFFED Genel Başkanı Sayın Yaşar Aslankaya ve beraberindeki heyet 20 Eylül 2016 tarihinde Anavatan’a ziyarette bulunmuşlardır.

Bu seyahatin dönüşünde, Sayın Yaşar Aslankaya’ ya, “Rusya Federasyonu’na girişinin 2020 yılına kadar 4 yıl süreyle yasaklandığı” hususu tebliğ edilmiştir.
Sayın Yaşar Aslankaya’ nın şahsına uygulanan bu “giriş yasağı”, Sayın Yaşar Aslankaya’ nın Başkanı olduğu KAFFED’ in Kurucu üyesi olan Derneğimizce de endişe ve üzüntüyle karşılanmıştır.

Bu işlemin Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında yüksek hassasiyet kazanmış ilişkileri olumsuz yönde etkileme ihtimali de endişe vericidir.
Rusya Federasyonu tarafından alınan ‘Giriş Yasağı kararı’nın, “Sayın Yaşar Aslankaya’nın şahsından kaynaklanan bir nedenle değil, kurum olarak KAFFED ile bağlı Dernekleri’ne karşı bir tavırdan dolayı alındığı ve uygulandığı” tarafımızca değerlendirilmektedir.

KAFFED, bağlı Dernekleri ve Türkiye’ de yaşayan tüm Çerkesler, KAFFED Genel Başkanı’na uygulanan bir işlemle açığa vurulan bu tavrın net şekilde karşısındadır. Bu tür bir işlem nedeniyle, Türkiye’de yaşayan Çerkeslere mal edilmek istenen her türlü olumsuz algıya karşı da bu duruş sürdürülecektir.

*(KAFFED’in web sayfasındaki kamuoyu duyurusu; http://kaffed.org/haberler/federasyondan/item/3053-kaffed%E2%80%99den-kamuoyuna.html )

Kayseri Kafkas Derneği Yönetim Kurulu

Dernek Duyuruları
Kayseri Kafkas Derneği Burs Başvuruları Başladı.. Derneğimizin 2022-2023 öğretim yılında üniversite, ortaokul […]
Ankara Çerkes Derneği’nin ev sahipliğinde düzenlenen; Kayseri Kafkas Derneği Aşemez Halk Dansları […]
Kayseri Kafkas Derneği’nden 291 Öğrenciye Burs.. Derneğimiz Burs Komisyonu tarafından yürütülen çalışmalar […]