Derneğimizin 50. Yıl Sezon Açılış Gecesinde gösteri yapmak üzere, Kabardey Balkar Cumhuriyeti Devlet Halk Dansları Topluluğu KABARDİNKA’nın 25.09.2017 tarihinde şehrimizde gösteri yapması planlanmıştır. Derneğimiz Kafkas Dernekleri Federasyonu’na başvurmuş, Kafkas Dernekleri Federasyonu da Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunmuştur. Sonuç olarak, Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı kararı ile KABARDİNKA ekibinin 25.09.2017 tarihinde Kayseri ilinde planlanan sezon açılış gecesine katılacağı federasyonumuz ve derneğimize iletilmiştir.

Tüm bunlardan sonra derneğimiz tarafından yapılan çalışmalar ile Kayseri Valiliğinden gerekli izinler alınmış, gösteri salonu kiralanmış, kafile için geri dönüş uçak biletleri alınmış, konaklamaları için yer kiralanmış, davetiyeler ve afişler basılarak derneğimiz üyelerine dağıtılmış, ekibin gösteri sonrasında 1 günlük süreyle Kapadokya Bölgesinde turistik gezi yapması için program yapılmış, protokol davetlilerinin (Bakanlar, Milletvekilleri, Vali, Belediye Başkanları, Garnizon Komutanı, Emniyet Müdürü vb.) davetiyeleri ulaştırılmış, Kayseri İlinde tüm billboardlarda ekibin reklamları sergilenmiş, dolayısıyla bütün hazırlıklar tamamlanmıştır. 20 Eylül 2017 tarihinde, ekibin Nalçik ilinden, uçağa binmelerine saatler kala programın iptal edildiği, Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Aslankaya’ya bildirilmiştir. Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı iptal sebebini, “23 Eylül 2017 tarihinde Vladikafkas ilinde bölge Cumhuriyet Başkanlarının da katılacağı bir etkinlik olması ve Kabardinka’nın da bu etkinliğe katılacak olması” olarak bildirmiştir. Tarafımızca yapılan araştırmalara göre Kabardinka ekibi böyle bir etkinliğe de katılmamıştır. Tüm hazırlıklar tamamlanmışken, ekibin gelişinin son anda iptal edilmesi tarafımızca kabul edilebilir bir husus değildir. Konunun Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı nezdinde araştırılması ve takip edilmesi, sorumluların tespit edilerek kamuoyu ile paylaşılması, tüm maddi ve manevi zararların giderilmesi için gerekli girişimler Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından yapılmalıdır. Derneğimiz tüm bu süreçleri yakından takip edecektir.

Yaşanılan bu üzücü olayda, üzüntülerini bizlerle paylaşan, desteklerini ileten Kabardinka ekibinin dansçıları ve yöneticilerine, anavatanda yaşayan soydaşlarımıza ve diasporadaki halkımıza teşekkür ediyoruz. Bir arada olabilmek, varoluş mücadelesini birlikte yürütebilmek adına emek veren tüm kurum, kuruluş ve halkımız adına söylüyoruz; bizi ayrıştırmaya, bölmeye çalışan her şeyle ve herkesle yılmadan mücadele edeceğiz.

Davetimize içtenlikle cevap veren toplumumuzun her bir ferdinden, programını değiştirip katılım bilgisi veren değerli protokol misafirlerinden bizim dışımızda gelişen ve elimizde olmayan bu sebeplerden dolayı özür diliyoruz.

Saygılarımızla,

Kayseri Kafkas Derneği Yönetim Kurulu

Dernek Duyuruları
07.01.2024 tarihinde KAFFED’ den ayrılma gündemli olağanüstü genel kurulumuz sonrası bazı internet […]
Değerli üyemiz, 2023-2024 dönemi itibariyle Dernek kayıtlarımız yeni bir otomasyon sistemine geçirilecek […]
Kayseri Kafkas Derneği tüzüğü gereği Başkan Nurşah Özyürek başkanlığındaki yönetim kurulunca 13/12/2023 […]