ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

İSTANBUL BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ

KAYSERİ KAFKAS DERNEĞİ

SAMSUN BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ

ŞİMALİ KAFKAS DERNEĞİ

MERZİFON ÇERKES KÜLTÜR DERNEĞİ

HANNOVER ÇERKES KÜLTÜR DERNEĞİ

BREMEN ÇERKES KÜLTÜR DERNEĞİ

ORTAK ÇAĞRISIDIR.

Rusya Federasyonu’na bağlı Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde faaliyet yürüten sivil toplum örgütü “Xabze”nin başkanı Martin Kochesoko’nun 7 Haziran günü “uyuşturucu bulundurduğu” iddiası ile gözaltına alınması ve sonrasındaki belirsiz adli süreç bizleri derin bir endişeye sevk etmektedir.

Uzun bir süredir Rusya Federasyonu’nda kolluk kuvvetlerinin aktivist ve muhaliflere suç isnat etme yöntemi sıklıkla karşılaşılan sıradan bir durum halini almıştır. Uyuşturucu bulundurma isnadıyla açılan ceza davalarının mağdurları da giderek çoğalmaktadır.

Yakın dönemde gazeteci Zhalaudi Geriev ve Çeçenya’da görev yapan insan hakları aktivisti Oyub Titiyev’in de aynı yöntemle haklarında suç üretilerek hapse atıldıklarını bütün insan hakları camiası yakından bilmektedir. Geriev cezaevinde üç yıl tutulduktan sonra serbest bırakıldı. Titiyev ise Mart 2018’de dört yıl hapis cezasına çarptırıldı ve halen tutuklu bulunmaktadır.

Yine geçtiğimiz günlerde Martin Kochesoko’ya açılan suç davasının bir benzeri Medusa adlı internet haber portalı muhabiri İvan Golunov’a da açıldı. Ancak Golunov vakasına karşı ülke çapında gerçekleşen yoğun protestolar sonucu Rusya İçişleri Bakanlığı suçlamayı geri çekerek gazeteciyi serbest bırakmak zorunda kalmış, delillerin sonradan yerleştirildiği iddiasının araştırılması için de soruşturma başlatmıştır.

Demokratik sınırlar içinde Çerkes ulusal kimliğini korumak için çabalayan Martin Kochesoko’nun yaşadığı bu hazin süreç de önceki örneklerden farklı değildir. Bizler, toplumsal faaliyetleriyle halka mal olmuş idealist bir aktivistin sadece politik gerekçelerle ve idari mekanizmaların paranoyaları sebebiyle baskı ve zulüm gördüğüne inanıyoruz.

Başkanlığını yaptığı “Xabze” örgütü, her yıl 21 Mayıs’ta düzenlenen “Rus-Kafkas Savaşları’nın bitişi ve 1864’te yaşanan büyük sürgünü anma” etkinliğinin organizatörlerindendir. Kochesoko, Mayıs ayının sonunda Nalçik’te Rusya federalizminin tartışıldığı yuvarlak masa toplantısı, ardından Moskova’da düzenlenen ve yine federalizm sorunlarının görüşüldüğü “Rusya Halkları Demokratik Kongresi”nin katılımcılarındandı.

Bu süreçlerin yaşandığı sırada Kochesoko’nun ailesi yerel yönetimden bazı kişiler tarafından ziyaret edilerek uyarılmış, “yavaşlamaması durumunda” Martin’in başına bir iş gelebileceği yönünde telkinlerde bulunulmuştu.

Tüm bu gelişmeler göz önünde tutulduğunda; yaşanan süreci, sonucu soğukkanlılıkla beklenmesi gereken saygıdeğer bir hukuki süreç olarak değerlendirmek, Rusya’nın ve kara deliği haline getirdiği Kafkasya’nın gerçekleriyle uyuşmamaktadır. Medeni insanlığın kazanımı olan uluslararası hukuk, devletlerin ceberût uygulamalarına karşı insanları koruması beklenen uluslararası sözleşmeler, bugün hala Rusya Federasyonu’nun sınırları boyunca uzanan kanlı ve dikenli telleri aşamamaktadır. Martin Kochesoko ve onun gibi bu baskıların savunmasız hedefleri haline getirilen sivil hak savunucuları, özgür dünyanın desteğine ihtiyaç duymaktadır.

Aşağıda imzası olan ve Martin Kochesoko vakasını yakından takip eden bizler;

İhtiyaç duyulan temel insan hakları ile sahip olunan haklar arasındaki uçurumun giderek derinleştiği Rusya Federasyonu’nda, adeta standartlaşmış bir uygulama haline dönüşen bu suç üretme pratiğine bir son verilmesini istiyoruz.

Ayrıca uluslararası camiayı; temel insan hakları ve özgürlükler noktasından hareketle, sivil aktivistlere uygulanan yoğun baskılara güçlü bir karşı duruş sergilemeye ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan Çerkes aktivist Martin Kochesoko’nun derhal serbest bırakılmasına yönelik çabalara destek vermeye çağırıyoruz.

MARTİN KOCHESOKO’YA HEMEN ŞİMDİ ÖZGÜRLÜK! ………

(Not: Bu bildiri İngilizce ve Rusça’ya da çevrilerek, BM başta olmak üzere uluslararası kurum/kuruluşlara, insan hakları merkezlerine yanı sıra Rusya Federasyonu’nun ilgili mercilerine gönderilecektir. Bu bildiriye katılmak ve imza koymak isteyen kurumlar 18 Haziran Salı günü TR saatiyle 24.00’e kadar ilgili kurumlara ulaşarak veya paylaşımlarının yorum kısımlarına tam isimlerini yazarak veya 0532 467 6303 no’lu telefona bildirebilirler. Anılan saat itibarıyla katılan tüm kurumların isimleri “imza verenler” kısmına eklenerek belirtilen mercilere gönderim işlemi yapılacaktır.)

İMZA VERENLER:

ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

İSTANBUL BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ

KAYSERİ KAFKAS DERNEĞİ

SAMSUN BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ

ŞİMALİ KAFKAS DERNEĞİ

MERZİFON ÇERKES KÜLTÜR DERNEĞİ

HANNOVER ÇERKES KÜLTÜR DERNEĞİ

BREMEN ÇERKES KÜLTÜR DERNEĞİ

KAYSERİ BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ

MİZAĞE DERGİ

KAFKASDER

HAMAMÖZÜ ÇERKES DERNEĞİ

Dernek Duyuruları
07.01.2024 tarihinde KAFFED’ den ayrılma gündemli olağanüstü genel kurulumuz sonrası bazı internet […]
Değerli üyemiz, 2023-2024 dönemi itibariyle Dernek kayıtlarımız yeni bir otomasyon sistemine geçirilecek […]
Kayseri Kafkas Derneği tüzüğü gereği Başkan Nurşah Özyürek başkanlığındaki yönetim kurulunca 13/12/2023 […]